MASKİ Kaçak Su Mücadelesine Yeni Çözüm Buldu

Malatya Haber 23 Ağustos 2017 12:59
Videoyu Aç MASKİ Kaçak Su Mücadelesine Yeni Çözüm Buldu
A
a

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü Usulsüz Su kullanımıyla mücadele etmeye devam ediyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü Usulsüz Su kullanımıyla mücadele etmeye devam ediyor. Arazi şartlarının uygun olmadığı bölgelerdeki Su Kaçaklarını insansız hava aracı Drone ile tespit ediyor. 
 
Genel Müdür Dr. Özgür Özdemir: “Kaçak Su Tespitini Havadan Yapıyoruz” 

Kaçak su miktarını Malatya’da en aza indirerek Avrupa standartlarına ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Genel Müdür Dr. Özgür Özdemir: “Kuruluşumuzdan beri üzerinde durduğumuz en önemli konulardan biri usulsüz su kullanımıdır. Usulsüz su kullanımının önüne geçebilmek için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Yaz aylarında artan sulama ihtiyaçları sonucunda arazilerde, bağ bahçelerde zaman zaman usulsüz su kullanımı oluyor. Arazilerde kullanılan usulsüz suyu tespit etmek için Drone Kamera kullanıyoruz. Arazi şartlarının uygun olmadığı bölgelerde tespitler yerden yapılamadığı için deneyimli ekibimiz insansız hava aracı Drone kamera uçurarak kaçak suları tespit ediyor. Tespitler sonucunda cezai işlem uygulanıyor. Ulaşmadığımız, kontrol altına alamadığımız, denetleyemediğimiz tek bir bölge kalmaması için çalışıyoruz.” dedi.  


 
“81 İlde Fiziki Kayıp Kaçak Su Kullanımını En Hızlı Azaltan Kurum, MASKİ”  

Malatya’da 3 yıl öncesine kadar kayıp kaçak sular %72’lerde iken yaptığımız çalışmalarla bugün %50’lere ulaştığını belirten Genel Müdür Dr. Özgür Özdemir: “Altyapı ağımızı güçlendirerek Malatya’nın 50 yıllık geleceğini inşa ediyoruz. Malatya’mızın altyapısını güçlendirirken kaptajdan gelen doğal kaynak suyunu verimli bir şekilde vatandaşımıza ulaştırmak için çalışıyoruz. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün 81 ildeki Su ve Kanalizasyon İdarelerinde yaptığı araştırmalar sonucunda Fiziki Kayıp Kaçak Su kullanımını 3 yılda en hızlı azaltan il Malatya olarak açıklandı. 3 yılda Malatya’da yapılan kayıp kaçak çalışmaları sonucunda Malatya’nın 3 te 1’inin (200 bin kişiye) su ihtiyacını karşılayacak kadar su tasarrufu yapıldığı ve MASKİ’nin kayıp kaçak miktarını en aza indiren en başarılı ve Türkiye’de örnek bir kurum olduğu açıklandı. Su kayıp kaçaklarına yönelik yatırımlarımız devam ediyor. Amacımız kayıp kaçak oranını %30’lara düşürerek Avrupa standartlarına ulaştırmak. Malatya’nın sağlam altyapıya kavuşması için 7 gün / 24 saat çalışıyoruz. Çalışmalarda emeği geçen ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.   

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir