Malatya'da Roma dönemine ait 2 bin yıllık küp bulundu

Malatya Haber 26 Aralık 2017 09:56
Videoyu Aç Malatya'da Roma dönemine ait 2 bin yıllık küp bulundu
A
a

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde yapılan bir kazıda Roma dönemine ait 2 bin yıllık olduğu belirlenen tahıl ve gıda maddelerinin muhafaza edildiği küp (Pithos) bulundu.

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde yapılan bir kazıda Roma dönemine ait 2 bin yıllık olduğu belirlenen tahıl ve gıda maddelerinin muhafaza edildiği küp (Pithos) bulundu.

Doğanşehir’de bir vatandaşın kendi bahçesinde yaptığı kazı sırasında bir küpü fark edip küpün tarihi nitelikli olduğunu düşünerek Müze Müdürlüğü uzmanlarınca incelenmesini talep etmesi üzerine bölgeye giden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekipleri yapılan çalışma ile Pithosun bulunduğu alanın etrafının temizleyerek Pithosu yerinden çıkarmadan kazı esnasını aşama aşama belgeledi. Herhangi bir kültür varlığı tespiti yapılmayan Pithosun etrafı genişletilip destek noktalarından halatlarla bağlanılarak insan gücüyle bulunduğu alandan çıkarıldı. İçi döküntü toprak olan Pithos ahşaplarla kızaklar kullanılarak araçla Müze Müdürlüğü’ne getirildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu, Müze Müdürlüğü arşivinde uzmanlarca yapılan incelemede söz konusu alanın 2863 Sayılı Kanun kapsamında tespit ve tescil kaydı bulunmadığını, alanın en kısa zamanda tescilinin yapılarak koruma altına alınacağını belirtti. Bulunan Pithosun pişmiş topraktan yapıldığı ve çark yapımı olduğunu kaydeden İskenderoğlu, “Bulunan Pithos formunu sivri dipli, geniş gövdeli, kısa boyunlu, kalın cidarlı, dışa taşkın kalın dudaklı, gövde üzerinde dört adet kabartma kuşak ve kuşak üzerinde çizgisel motifler bulunuyor. Pithosun yüksekliği 135 cm, çapı 92 cm, ağız çapı ise 54 cm. Pithosun Roma dönemine ait olduğunu ve 2 bin yıllık olduğunu değerlendiriyoruz. Pithos Malatya Müzesi Müdürlüğü olarak bu zamana kadar yapılan kazılarda elde edilen eserler içerisinde kendi kategorisinde bu büyüklükte, bu sağlamlıkta ele geçirilen tek eserdir" diye konuştu.

Haber: Hasan Eryılmaz

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...